Wywiad Trenera Mariusza Polska Unia Ju Jitsu

14199545_1255595944462304_2903670409704351716_n

Wywiad z trenerem Unia Jiu Jitsu

Mariusz Wowra

1.Dlaczego wasz klub przyłączył się do Unii?

Unia Ju Jitsu to pierwsze polskie zrzeszenie klubów trenujących BJJ. Kiedy do mnie zadzwonił Jarek Koch i przedstawił mi taką inicjatywę to zgodziłem się natychmiast. Unia daję całkowitą autonomię własnego klubu co jest bardzo ważne dla nas Trenerów, Każdy przez lata wyrobił sobie „markę” w swoim mieście, a zarazem w zakresie BJJ zrzesza kluby, co daje możliwość większego pogłębiania wiedzy, rozwijania się z zakresu BJJ. Więcej trenerów, więcej rozwiązań technicznych i taktycznych, więcej aspektów walki. A przede wszystkich są to osoby które chcą rozwijać BJJ, a nie dzielić.

2. Czy w waszym klubie jest tylko bjj?

Nie w Rybnickim Klubie Ju Jitsu Sportowego trenujemy Ju Jitsu Sportowe- Fighting System, Duo System , BJJ/Ne Waza ,Judo oraz MMA, Od wielu lat jesteśmy członkiem PZJJ i startujemy w ju jitsu sportowych . Nie zamykamy się tylko w BJJ, ale wszystkie style walki które trenujemy są sobie bliskie. Oczywiście wszyscy najmłodsi adepci naszego klubu zaczynają treningi w kimonach Fighting system / BJJ. Mamy także w klubie zajęcia samoobrony dla Pań opartej na bazie Jiu Jitsu oraz ju jitsu kids dla najmłodszych.

3.W jakiej sytuacji jest dzisiaj BJJ w Polsce?

Uważam, że w bardzo dobrej mamy wielu wyśmienitych zawodników BJJ, którzy mają poziom światowy, posiadamy wielu dobrych, starszych, doświadczonych trenerów, na pewno nie musimy się wstydzić polskiego BJJ. Chociaż obserwując arenę BJJ bardzo mnie irytuje podejście innych trenerów polegające między innymi na podbieraniu wyszkolonych zawodników, jakiejś nie sportowej rywalizacji czy braku szacunku dla innych Trenerów, TEAMÓW. Niestety nadal jest to też maszynka do zarabiania pieniędzy. W PZJJ szkolenia seminaria są praktycznie bezpłatne dla członków kadry czy innych zawodników. Jeżeli chcemy rozwijać ten sport to nie tylko przez pryzmat finansowy. Zapewne dużą szansą na poukładanie pewnych spraw jest między innymi PZJJ, który posiada struktury prawne i daje pewne możliwości. I takie organizacje jak Unia Ju Jitsu, która posiada regulaminy , zasady postępowania. Jeżeli my sami trenerzy, zawodnicy nie będziemy się szanować to kto…

4.Czy jako Polacy jesteśmy uzależnieni od brazylijskich teamów?

Myślę, że już nie tak jak kiedyś . W Polsce posiadamy już wielu trenerów posiadających wysokie stopnie BJJ wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć i wyśmienite umiejętności techniczne. Oczywiście trzeba mieć wzorce do naśladowania i korzystać z umiejętności „ najlepszych” ale się od nich nie uzależniać. Jeżeli się odbywa to na normalnych i przejrzystych zasadach to jak najbardziej.

5.Co sądzicie o Ju Jitsu Ne Waza?

No ja osobiście uważam, że jest to właśnie to. Jest to po prostu BJJ ale usankcjonowane, pod Polskim Związkiem Ju Jitsu , gdzie są proste i czytelne zasady. Jestem Trenerem Kadry Narodowej Ju Jitsu juniorów i młodzieżowców i coś na ten temat wiem. Na zawody międzynarodowe jadą najlepsi zawodnicy, którzy są w Kadrze Narodowej . Mam świadomość że dla większości zawodników BJJ są to bardzo ciężkie zawody, nie ma tu podziału na pasy. Tak jak w zawodach Judo, Ju Jitsu Sportowego, Zapasach , Karate czy Boksie w danej kategorii wagowej jest tylko jeden Mistrz Polski a nie kilku, bo tak naprawdę to który jest ten najlepszy Mistrz Polski w BJJ… Zawsze mówiłem, że dla celów szkoleniowych podział na pasy na zawodach typu OTK, czy innych różnych turniejach jest rewelacyjny, zawodnicy walczą z zawodnikami , którzy mają podobny poziom techniczny i to właśnie powoduje, że na zawodach BJJ jest tylu zawodników. Jednakże na MP, PP powinni walczyć najlepsi, którzy czują się na siłach, aby rywalizować w walce bez podziału na pasy. W Fighting System Ne Waza czy Judo nie ma podziału walczą zawodnicy posiadający niebieskie pasy z czarnymi pasami, po prostu wygrywa lepszy. I wspomnę jeszcze o tym, że starują w zawodach Ne Waza jest możliwość pozyskania klasy sportowej czy stypendium. Każde zawody szczególnie seniorskie dla zawodników Kadry Narodowej są na koszt Związku . Myślę, że dla młodych zawodników jest to bardzo ważny aspekt. No i przede wszystkim, to , że w 2024 ju jitsu i dyscyplina ne waza będzie prawdopodobnie na olimpiadzie.

6.Jakie ma Pan oczekiwania i nadzieje związane z Unią JJ?

Chciałbym aby nasza organizacja się rozwijała a nie dzieliła i myślę ze tak będzie bo założycielkami są ludzie którzy patrzą w kierunku rozwoju BJJ a nie dzielenia. Ze będą obowiązywały czytelne i przejrzyste zasady które, stworzyliśmy, że będzie dobra współpraca i wymiana doświadczeń. Czas to wszystko pokaże ale jestem dobrej myśli . I ciesze się ze taka organizacja powstała dla rozwoju BJJ w kraju.

7.Czy mógłby Pan wymienić innych instruktorów i trenerów -Waszego klubu oraz wyróżniających się zawodników ?

W klubie mamy następujących Trenerów: Rafał Wygonowski – Trener II klasy Ju Jitsu, 2 dan ju jitsu, purpurowy pas bjj, Piotr Kamrowski – Trener Judo 4 dan judo, 3 dan ju jitsu, olimpijczyk judo z Seulu oraz Barcelony, Dorota Kowalczyk- instruktorka ju jitsu, samoobrony 2 dan ju jitsu , 4 belki na niebieskim pasie , Magdalena Albrecht- instruktorka ju jitsu, 1 kyu ju jitsu 2 belki na niebieskim pasie Bartosz Przybylski- instruktor ju jitsu, 4 belki na niebieskim pasie.

Zawodników wyróżniających się jest wielu, ale na pewno wyróżnić chciałbym takich jak. Martyna Wowra, Paulina Szumska. Magdalena Albrecht, Jakub Urbański, Greta Wilczek, Ewelina Kaczmarek, Marcin Piechaczek, Kamil Sobaszek, Dawid Mandrela, Wiktoria Lechowicz, Kacper Wieczorek, Wojciech Spieha, Szymon Wycisk, Rafał oraz Piotr Szymura, Patryk Śleboda i wielu wielu innych nie będę wypisywał tutaj ich osiągnięć. Może tylko Pauliny wymienię bo jest Mistrzynią Świata Kadetów w Ju Jitsu, Mistrzynią Świata Juniorów w Ju Jitsu- Ne Waza, 3 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w Ju Jitsu – Fighting System, Mistrzynią Europy Juniorów w Ju Jitsu- Ne Waza oraz wielokrotną Mistrzynią Polski w Fightin System oraz Ne Waza.

Nasza strona internetowa www.jujitsu.rybnik.pl lub Facebook
Rybnicki Klub Ju Jitsu Sportowego